O fundacji

O fundacji

Fundacja Instytut Wsparcia Oddechowego i Neurorozwojowego Dzieci w Szczecinie mimo iż oficjalnie została zarejestrowana  30 maja 2017 roku,  to już od ponad 15 lat wraz z zespołem medycznym pod przewodnictwem dr Marka Boberskiego kieruje swoją pomoc do Małych Bohaterów i ich rodziców.

Każdego dnia nasze doświadczenie, wysiłki i starania kierujemy w stronę dzieci z niepełnosprawnościami lub zagrożonych niepełnosprawnością. Z całego serca pragniemy zapewnić im opiekę i leczenie na najwyższym poziomie,  a rodzicom dodać otuchy i wszelkiego wsparcia w jakże trudnych dla nich chwilach. Pragniemy, aby  Instytut definiował przyszłe, nowoczesne standardy w zakresie wysokospecjalistycznej opieki. Możliwość międzynarodowych szkoleń oraz konsultacji z najwyższej klasy specjalistami w dziedzinach ortopedii, pediatrii, pulmonologii, neonatologii i wcześniactwa, pozwala na wprowadzenie do Instytutu nowatorskich form terapii, tym samym  odbywa się ona  na światowym poziomie.

Od początku działalności przyświeca naszym działaniom Idea o wyrównywaniu szans pomiędzy dziećmi sprawnymi i tymi, które określa się jako niepełnosprawne. Pokonywanie barier mentalnych w sercach i umysłach poprzez świadomą edukację dzieci jak i dorosłych. Dążymy do  wdrożenia programu dydaktycznego do szkół uczelni w celu zrozumienia potrzeb najmłodszych niepełnosprawnych, ich wsparcia emocjonalnego, aby mogły w pełni realizować swoje cele i aspiracje, które przeniosą już w dorosłe życie.

Fundusze na prowadzenie działalności pochodzą z ogólnopolskich kampanii, darowizn, dotacji wielu firm i osób prywatnych.

Osoby związane z fundacją

Osoby, które tworzą Fundację i z nią współpracują to przede wszystkim Ci, którzy chcieli podjąć IDEĘ dla zwiększenia możliwości wsparcia Dzieci. Każdy, kto dokłada starań względem Fundacji to osoba bardzo doświadczona zawodowo, medycznie, terapeutycznie, rodzicielsko. Chcąc sprostać oczekiwaniom Małych Bohaterów, którzy za chwile będą musieli zmierzyć się z wyzwaniami życia, celowane i zindywidualizowane wsparcie jest dla nich priorytetem. 

Doktor nauk o zdrowiu, fizjoterapeuta, specjalista z zakresu masażu i rehabilitacji dzieci, Certyfikowany Terapeuta NDT-Bobath, autor publikacji naukowych. Absolwent kierunku Fizjoterapia Medycznego Studium Zawodowego nr 1 w Szczecinie (2002), kierunku Fizjoterapia Wydziału Nauk o Zdrowiu Akademii Medycznej w Poznaniu (2006), podyplomowych studiów pedagogicznych Uniwersytetu Szczecińskiego (2009), oraz studiów doktoranckich Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie (2014). Doktor nauk medycznych na podstawie rozprawy doktorskiej pt. Wpływ masażu na krążenie mózgowe, aktywność kory mózgu oraz stan neurobehawioralny wcześniaków, wygłoszonej w Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie (2014).

W 2002 roku otrzymał Certyfikat Animatora Promocji Zdrowia wydanego przez Medyczne Studium Zawodowe nr 1 w Szczecinie.
Uczestnik kursów, szkoleń i warsztatów zawodowych, m.in.:

  • NDT-Bobath – Basic (2003),
  • VII warsztaty neurologiczne (2004),
  • NDT-Bobath – Baby (2005),
  • warsztaty NDT-Bobath – Terapia neurorozwojowa małego dziecka (2005), uzyskując Europejski Certyfikat Terapii NDT-Bobath.

Międzynarodowy Terapeuta Terapii NDT-Bobath i członek stowarzyszenia NDT- Bobath (2003).

  • W latach 2002-2003 fizjoterapeuta pobytu dziennego, w latach 2003-2005 fizjoterapeuta wczesnej interwencji w Ośrodku Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „ZDROJE” w Szczecinie.
  •  Od 2004 roku nauczyciel zawodu w szkole medycznej w Zachodniopomorskim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Szczecinie (dawniej Policealna Szkoła Medyczna).
  •  Od 2004 roku nauczyciel akademicki Wydziału Zamiejscowego Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii, oraz Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego (dawniej Pomorska Akademia Medyczna) w Szczecinie.
  •  Od 2005 roku fizjoterapeuta wczesnej interwencji i zastępca kierownika Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Tęcza”, wchodzącego w skład Specjalistycznego Centrum Diagnozy, Terapii i Rehabilitacji Dziecięcej „Tęcza” w Szczecinie.
  •  Od 2006 roku prowadzi prywatną praktykę fizjoterapeutyczną Diagnostyka i Terapia Neurorozwojowa NDT-Bobath w Słubicach, a od 2007 również w Szczecinie.
  •  Autor i współautor publikacji naukowych, m.in.: Postępowanie przeciwbólowe w zakresie fizjoterapii – bóle menstruacyjne. Wyznaczniki efektywnego radzenia sobie ze stresem. Zabiegi fizjoterapeutyczne w oddziałach patologii noworodka.

Aktywny uczestnik wielu wykładów, warsztatów, konferencji, seminariów i sympozjów naukowych, m.in.:

  • Seminarium naukowe Pt Fizjoterapia w pediatrii NDT Bobath zorganizowane przez Samodzielną Pracownię Fizjoterapii i Odnowy Biologicznej oraz Klinikę Neonatologii w Szczecinie (2009),
  • Konferencja nt „Aktualne możliwości diagnozy i terapii dzieci z zaburzeniem rozwoju psychoruchowego” zorganizowana przez Śląską Izbę Lekarską w Katowicach i Ośrodek Wczesnej Interwencji PSOUU Koło w Żorach, wygłosił referat pt Wpływ masażu na mózgowe krążenie u noworodka (2010),
  • Wykład pt Zdrowotne i psychologiczne aspekty masażu wygłoszony w Szkole Zdrowia na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie (2010),
  • Warsztaty pt Masaż Shantala w stymulacji rozwoju dziecka przeprowadzone przez słuchaczy kierunku Technik Masażysta Wojewódzkiego Zespołu Szkół Policealnych w ramach Festiwalu Rozwojowego dla Kobiet PROGRESSteron w Szczecinie (2010),
  • V Ogólnopolska Konferencja Metodyczno-Naukowo-Przedmiotowa pt. Aktualne koncepcje rozwoju masażu w Polsce i na świecie zorganizowana przez Wyższą Szkołę Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, na której wygłosił referat nt Wpływ masażu na mózgowy przepływ krwi u noworodków (2011),
  • Konferencja II Zachodniopomorskie Dni Położnictwa, Ginekologii, Neonatologii i Farmakologii Klinicznej, na której wygłosił referat pt Postępowanie fizjoterapeutyczne wobec dziecka zdrowego i chorego (2011),
  • Konferencja „Fizjoterapia w Pediatrii” zorganizowana przez Zachodniopomorski Oddział Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska ,  na której wygłosił referat pt Terapia neurorozwojowa w kontekście neurofizjologicznym (2012),
  • Warsztaty „Masaż w pediatrii” zorganizowane przez Wydział Zamiejscowy Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie (2013),
  • Konferencja „Tydzień Mózgu” w Szczecinie pod patronatem The Dana Foundation w Nowym Jorku, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, II Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I w Szczecinie oraz Sekcji Nauk o Człowieku (Sekcji Biologii Człowieka) i Oddziału Szczecińskiego Polskiego Towarzystwa Przyrodników (2013),
  • Konferencja „Tydzień Mózgu” w Szczecinie zorganizowana przez Pomorski Uniwersytet Medyczny oraz Oddział Szczeciński wraz z Sekcją Nauk o Człowieku Polskiego Towarzystwa Przyrodników w Szczecinie, na której wygłosił referat pt Kształtowanie funkcji mózgu i rozwoju psychoruchowego w aspekcie fizjologii i neurostymulacji (2014).

Współautor podręcznika akademickiego pt. „Opieka okołoporodowa”. W 2012 roku odznaczony przez Kapitułę Orderu Dwóch Serc za zaangażowanie w propagowanie opieki rozwojowej dzieci.

Pediatra i neonatolog, Kierownik Kliniki Patologii Noworodka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, prof. w Zakładzie Nauk Humanistycznych PUM. Stypendysta Children Medical Care Program w Los Angeles 1987, Stocholm Institute, Lund 1994, wykładowca Erasmus Bari Włochy 2008, 2009. Działalność naukowa dotyczy encefalopatii i monitorowania funkcji mózgu noworodków, edukacji poporodowej „Szkoła Matek i Ojców”, zakażeń szpitalnych w oddziałach noworodkowych, zastosowania komórek macierzystych w neonatologii, relacji nauk medycznych z filozofią i sztuką. Autor książek „Wszystko co małe jest piękne”, „Melodia przyszłości”, „Dzieci okupowanej Warszawy 1939-1945”, „Lyrics śpiewane avec puentą”, muzyki i tekstów piosenek dla zespołów „Sklep z Ptasimi Piórami”, „Mauritius”, „After Blues” oraz tekstów do muzyki Krzesimira Dębskiego, do filmu V.I.P. w reż. Juliusza Machulskiego.

Laureat Festiwalu Muzyki Studenckiej w Krakowie, kompozytor „Hymnu neonatologów”. Autor rysunków satyrycznych i edukacyjnych dla „Gazety na Pomorzu”, „Dziennika Szczecińskiego i „Biuletynu Informacyjnego PUM”, Biuletynu Edukacji Poporodowej” oraz kwartalnika „Mayer”. Od 1994r. prowadzi Szkołę Zdrowia w Zamku Książąt Pomorskich, od pięciu lat przewodniczący Międzynarodowego Konkursu Lekarzy Śpiewających. Autor płyt CD „Płynie czas”, „Bramy Paryża”. Publikuje wywiady, rysunki satyryczne, teksty piosenek oraz opowiadania. Ma długie włosy bo w czasie studiów w WAM było to niemożliwe. Muszkę nosi za przykładem stryja Witolda Karwowskiego żołnierza gen. Andersa, oraz nauczyciela muzyki, kompozytora Feliksa Dzierżanowskiego ale nie zawsze.

Fizjoterapeutka pediatryczna, terapeutka metody NDT-Bobath Basic i Baby oraz terapii PNF. Certyfikowana specjalistka autogenicznego drenażu oddechowego oraz metody AFE. Stosuje skalę rozwojową TIMP oraz metodę kinesiotapingu. Absolwentka kursu Brazeltona i SI-Ayres. Z sukcesem propaguje i praktykuje metodę drenażu autogenicznego w schorzeniach oddechowych u dzieci i młodzieży, m.in. w mukowiscydozie.

Współpracuje w tym zakresie bezpośrednio z francuskimi twórcami metody. Regularnie odbywa staże i szkolenia oraz doskonali technikę praktykując w Centrum Kinezyterapii Oddechowej i Funkcjonalnej (CKRF) w Marcq-en-Baroeul we Francji pod okiem MK Hughes Gauchez.

Posiada ponad 12 letnie doświadczenie zawodowe zdobyte w wyspecjalizowanych ośrodkach klinicznych zarówno we Francji jak i w Polsce, m.in.:

  • Nadmorski Szpital Uniwersytecki w Berck-sur-Mer – praktyka na oddziale neurologicznym.
  • Szpital Renée Sabran w Giens, gdzie od 2009 r. praktykowała terapię drenażu autogenicznego oraz odbywała liczne szkolenia i praktyki na oddziale leczenia mukowiscydozy i rehabilitacji oddechowej;
  • Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny dla Dzieci i Młodzieży w Mougins;
  • Praktyka własna w Gabinecie Fizjoterapii we Fréjus specjalizującym się w terapii oddechowej, gdzie doskonaliła swoje umiejętności i zdobywała doświadczenie w zakresie leczenia mukowiscydozy oraz technik drenażowych;
  • Stowarzyszenie „Tęcza” w zakresie wczesnej interwencji dzieci i młodzieży. W 2005 roku otrzymała tytuł licencjata na kierunku Fizjoterapii na Akademii Medycznej we Wrocławiu oraz w 2007 roku tytuł magistra na Wydziale Fizjoterapii na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Stale doskonali i podnosi swoje kwalifikacje zawodowe i naukowe. Uczestniczy w licznych szkoleniach, warsztatach i konferencjach naukowych w kraju i za granicą. Prowadzi profesjonalne warsztaty z zakresu drenażu oddechowego oraz szkoli rodziców dzieci chorych na mukowiscydozę w zakresie wsparcia oddechowego. Zagadnienia związane z terapią oddechową są przedmiotem jej szczególnego zainteresowania oraz przedmiotem badań. Dzieli się swoją pasją zawodową z pacjentami, którym pomaga zmagać się z ich codziennością.