Strona główna > Szkolenia > Kompleksowy model postępowania fizjoterapeutycznego z pacjentem pediatrycznym
Drenaż Autogeniczny. Nowoczesna Fizjoterapia Oddechowa.
- Grupa docelowa:
Fizjoterapeuci z nr PWZFz.
- Liczba uczestników: 15
- I moduł: 21-23 września 2024r. (3 dni)
- II moduł: do uzgodnienia w 2025r. ( 3 dni : moduły zależne od siebie)
- Czas trwania: I i II moduł (każdy po 24 godziny szkoleniowe )
- Fizjoterapeuci z nr PWZFz.
- cena: 8 500 zł brutto
- PO RAZ PIERWSZY W POLSCE
„DRENAŻ AUTOGENICZNY” prowadzony przez jednego z twórców nowoczesnego podejścia oczyszczania drzewa oskrzelowego – HUGHES GAUCHEZ.
Jest to pierwszy kurs w Polsce promujący drenaż autogeniczny mający na celu stworzenie sieci fizjoterapeutów oddechowych w całym kraju, którzy będą aktywnie uczestniczyć w niesieniu wsparcia pacjentom z problemami oddechowymi.
DRENAŻ AUTOGENICZY (AD)
- Drenaż autogeniczny został zapoczątkowany w leczeniu astmy. Następnie skuteczność tej techniki została potwierdzona w leczeniu mukowiscydozy podczas przeglądu technik oczyszczania drzewa oskrzelowego – Airways Clearance Technique Review of International Physiotherapy Group for Cystic Fibrosis (IPG/CF).
- Twórcą oraz inicjatorem drenażu autogenicznego jest Jean Chevaillier, kierownik zespołu fizjoterapeutów w Zeepreventorium w De Haan, w Belgii.
- Drenaż autogeniczny ma zastosowanie we wszystkich schorzeniach układu oddechowego. Z ogromnym powodzeniem stosuje się go u niemowląt, dzieci oraz dorosłych.
- W leczeniu obturacyjnych chorób układu oddechowego AD został przebadany naukowo w stopniu B.
- Drenaż autogeniczny nigdy nie był tak udoskonalony jak obecnie. Działa w spersonalizowany i skuteczny sposób na złożone problemy każdego pacjenta.
- AD bazuje na fizjologii i patofizjologii układu oddechowego, ale także na optymalizacji wsparcia poprzez urządzenia przeznaczone do fizjoterapii oddechowej (nebulizacja, PEP, wolumetryczny spirometr motywacyjny, pas do drenażu, Simeox itp.).
- Drenaż autogeniczny jest najczęściej wybieraną techniką oczyszczania drzewa oskrzelowego przez pacjentów. Osoby chore prowadzone przez fizjoterapeutę stają się ekspertami swojego oddechu.
- Technika drenażu autogenicznego w rzeczywistości pozwala na połączenie pacjenta z fizjoterapeutą, dzięki czemu sesja terapeutyczna zapewnia oddechowe poczucie komfortu. Definiowanie jej jako delikatnej i powolnej metody wydechu jest niesłuszne.
PROWADZĄCY SZKOLENIE
Zespół specjalistów powstały z inicjatywy Hughes Gauchez, który kontynuuje podejście do AD zapoczątkowane przez Jean Chevaillier poprzez międzynarodowe szkolenia, które zostały wzbogacone o zespół profesjonalistów:
HUGUES GAUCHEZ M.K.D.E.
Fizjoterapeuta, osteopata, pielęgniarz. Specjalista fizjoterapii układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Członek jury na Konferencji w Lyonie w 1994r. poświęconej technikom oczyszczania dróg oddechowych ( Conférence de consensus de Lyon 1994). Założyciel i szef Fizjoterapii w Centrum Rehabilitacji Oddechowej CYR VOISIN w Loos Lez Lille. Ekspert na konferencji konsensusu w sprawie wsparcia instrumentalnego (JIKRI) w 2000 r. Ekspert i redaktor konferencji konsensusu poświęconej zapaleniu oskrzelików (HAS 2000). Złożyciel i Prezes AMK (Association Française Mucoviscidose et Kinésithérapie). Fizjoterapeuta w C.K.R.F. Nord: Centre de kinésithérapie respiratoire et fonctionnelle du Nord sur le site de Domyos à Marcq en Baroeul. Promotor, nauczyciel, wykładowca (Francja, Belgia, Maroko). Przedstawiciel Francji w IPGCF (International Physiotherapy Group for Cystic Fibrosis) od 1990 r. Wykładowca, autor i współautor licznych publikacji naukowych w zakresie fizjoterapii oddechowej,( rehabilitacja niemowląt, drenaż autogeniczny, zastosowanie urządzeń przeznaczonych do fizjoterapii oddechowej, rehabilitacja oddechowa).
Członek GAT (Groupe Aérosolthérapie de la Sté de pneumologie de langue Française).
Członek GTK (Groupe kiné de la Sté de pneumologie de langue française).
Członek Groupe Alvéole et membre associé de la Sté de pneumologie langue française
Członek Komitetu Etyki OSED (Œuvre de Santé pour l’Enfance Déshéritée).
dr MAGDALENA ŻAK
Certyfikowana specjalistka autogenicznego drenażu oraz metody AFE. Stosuje skalę rozwojową TIMP oraz metodę kinesiotapingu. Absolwentka kursu Brazeltona i SI-Ayres. Z sukcesem propaguje i praktykuje metodę drenażu autogenicznego w schorzeniach oddechowych u dzieci i młodzieży, m.in. w mukowiscydozie. Współpracuje w tym zakresie bezpośrednio z francuskimi twórcami metody. Regularnie odbywa staże i szkolenia oraz doskonali technikę praktykując w Centrum Kinezyterapii Oddechowej i Funkcjonalnej (CKRF) w Marcq-en-Baroeul we Francji pod okiem MK Hughes Gauchez.
Członek PTChP w sekcji fizjoterapii oddechowej. Posiada 20 letnie doświadczenie zawodowe zdobyte w wyspecjalizowanych ośrodkach klinicznych zarówno we Francji jak i w Polsce. W roku 2022 obroniła rozprawę doktorską: pt.” Ocena skuteczności stosowania drenażu autogenicznego i mechanicznych metod oczyszczania dróg oddechowych u chorych z mukowiscydozą” uzyskując tytuł doktora nauk o zdrowiu i nauk medycznych na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie.
Stale doskonali i podnosi swoje kwalifikacje zawodowe i naukowe. Uczestniczy w licznych szkoleniach, warsztatach i konferencjach naukowych w kraju i za granicą. Prowadzi profesjonalne warsztaty z zakresu drenażu oddechowego oraz szkoli rodziców dzieci w zakresie wsparcia oddechowego.
Współautorka książki „Studium sztuki, filozofii i medycyny„. Na co dzień pracuje w Gabinecie Terapia Dzieci w Szczecinie oraz współtworzy Fundację – Instytut Wsparcia Oddechowego i Neurorozwojowego Dzieci w Szczecinie.
CLAIRE BEHAGUE
Fizjoterapeutka specjalizująca się w fizjoterapii oddechowej. Dyplomowana ekspertka w dziedzinie biotechnologii i nauk o zdrowiu. Specjalistka w zakresie rehabilitacji funkcjonalnej.
- Cel kształcenia:
- Przeprowadzenie odpowiedniej oceny i badania pacjenta w celu zrozumienia i analizy funkcjonowania układu oddechowego oraz zdefiniowanie „sygnałów ostrzegawczych”;
- Zbudowanie konstruktywnej i efektywnej sesji terapeutycznej;
- Zarządzanie złożonymi sytuacjami terapeutycznymi;
- Przewidywanie przyszłych problemów;
- Zaangażowanie w TEP (Terapeutyczna Edukacja Pacjenta).
- Zakres szkolenia :
1. Moduł 1
1.1 Układ oddechowy: anatomia i fizjologia/biomechanika wentylacji oraz fizyczne aspekty: objętość, przepływ, prędkość/patofizjologia/testy czynnościowe – spirometria;
1.2 Fizjologia oddechu w praktyce/ręce terapeuty w spójności z układem oddechowym;
1.3 Górne drogi oddechowe: nos = niezbędny narząd/warsztat praktyczny;
1.4 Oczyszczanie drzewa oskrzelowego: baza postępowania/zaburzenie wentylacji związane z paradoksalnymi ruchami klatki piersiowej związane z zaburzeniami biomechanicznymi lub/i nierównomiernym wypełnianiem płuc powietrzem/terapia poprzez nebulizacje;
1.5 Zasady drenażu autogenicznego: podejście kliniczne/jakość wdechu i wydechu/ręce praktyka;
1.6 Drenaż autogeniczny: usuwanie przeszkód w przepływie powietrza/ „spójność oddechowa”/radzenie sobie z kaszlem i złożonymi problemami;
1.7 Niemowlę: cechy anatomiczno-fizjologiczne/wspomagany drenaż autogeniczny;
1.8 Pacjent: obserwacja i wywiad;
1.9 Praktyka: drenaż autogeniczny z pacjentami.
2. Moduł 2
2.1 Przegląd urządzeń przeznaczonych do fizjoterapii oddechowej: Jakie urządzenia dla jakich pacjentów? Kiedy i jak z nich korzystać w połączeniu z drenażem autogenicznym? Dyskusja i analiza na podstawie doświadczeń;
2.2 Aktywność fizyczna: mobilność struktur w połączeniu z oddechem/mięśnie i oddychanie/wprowadzenie do rehabilitacji oddechowej;
2.3 Aktualne informacje na temat drenażu autogenicznego: w gabinecie/na oddziałach szpitalnych;
2.4 Pompa oddechowa: interakcje pomiędzy układem oddechowym a układem mięśniowo-szkieletowym/identyfikacja i analiza ograniczeń ruchowych/leczenie w celu usunięcia zewnętrznych przeszkód w przepływie powietrza;
2.5 Pacjent: codzienna opieka/przejście od wiedzy na temat chorób do poczucia dobrostanu w układzie oddechowym pacjenta;
2.6 Dyskusja na podstawie doświadczeń: przestawienie i analiza przypadku;
2.7 Praktyka między uczestnikami;
2.8 Praktyka z pacjentami.
- WARUNKI UCZESTNICTWA
Termin:
- I moduł: 21-23 września 2024 r.
- II moduł (termin do ustalenia w 2025 r.)
Miejsce:
- Szczecin, sala szkoleniowa
Koszt uczestnictwa:
- 8 500 brutto za dwa moduły.
Koszt uczestnictwa obejmuje:
-
· udział w szkoleniu,
· materiały szkoleniowe,
· prezentacje teoretyczne,
· studium przypadku oraz demo z pacjentami,
· udostępnienie dokumentów pomocniczych online po szkoleniu,
· przerwy kawowe,
· pracę na urządzeniach przeznaczonych do fizjoterapii oddechowej,
· certyfikat.
Warunki uczestnictwa:
- Wpłata zadatku za szkolenie najpóźniej do dnia 31 lipca 2024 r. .
- Po dokonaniu rejestracji poprzez stronę www.iwoind.org.pl/szkolenia, przyjęte zgłoszenie zostanie potwierdzone e-mailem zawierającym szczegółowe informacje organizacyjne oraz dane dotyczące płatności.
Liczba miejsc ograniczona.
Biuro Organizacyjne:
Instytut Wsparcia Oddechowego i Neurorozwojowego Dzieci
Szczecin, ul, Odzieżowa 9
KONTAKT: Magdalena Żak : 91 577 47 39 , 509 912 929
info@terapiadzieci.pl , mzak@terapiadzieci.pl